האם הפארק שלכם חכם או טיפש?

London Abstract

כאשר אנו מציעים מערכות מתקדמות אשר הופכות פארקי תעשיה לפארקים חכמים, מתקדמים, טכנולוגיים, עומדות לנגד עינינו התועלות הבאות:

חסכון באנרגיה

​הפארקים החכמים של העתיד יאופיינו בשליטה ממוחשבת מלאה בכל המערכות. האפשרויות הן אינסופיות: ביצוע אופטימיזציה על בסיס יומיומי בהתאם לתנאי השטח, תכנון שבועי, חודשי ושנתי שיפעל באופן אוטומטי, ובקרה מלאה על כל תקלה או בזבוז, בזמן אמת.

ואנחנו מדברים על כל המערכות והמנגנונים האפשריים!

לדוגמא: מערכות החימום והקירור במבנים, המחוברים לתרמוסטטים וחיישני תנועה כך שבחדרים לא מאוישים ובשעות הלילה תופסק עבודת המיזוג, כיבוי והדלקה של מזגנים ע"פ הטמפרטורה החיצונית וכן שליטה בטמפרטורה האידיאלית, יכולת התממשקות של המזגן עם היומן הממוחשב להדלקת מיזוג בחדר ישיבות כשעה לפני תחילת ישיבה, ועד לצפי מלא של עלויות החשמל לכל תקופה נתונה.

דוגמא נוספת של חסכון מטורף הינן מערכות השקיה האוטומטיות של הפארקים החכמים, אשר לאחר תכנון מקצועי, יודעים לפעול בזמן האופטימלי ולמשך הזמן המדוייק ביותר, לתוצאות הטובות ביותר.

גם המערכת החכמה לפינוי אשפה יודעת לחסוך במשאבים ולשמור על ניקיון הפארק על ידי ביצוע שלל פעולות חכמות, החל מהתראה על פחים מלאים ועד לספק מידע עבור מספר הפעמים שאשר נדרשים לאסוף את האשפה, ניתוח הסטטיסטטיקות של התקופה האחרונה, ותזמון מסלולי פינוי יעלים יותר בהתאם.

כמובן שכל נושא התאורה החכמה הינו פרק בפני עצמו אשר מוביל לחסכונות מדהימים בהתאם ליכולת של המערכת לבצע אנליזה של זמן אור + תנועה צפוי באיזורים נבחרים, חישני תנועה מתקדמים והקצאת משאבים למקומות שזקוקים לכך יותר מאחרים.

חסכון בזמן

כל הנושא של מנגנוני כניסה וחניה חכמים, שילוט חכם וכרטוס אוטומטי מקבל משנה תוקף עצום בפארקים החכמים של העתיד.

שער כניסה אוטומטי הנפתח ונסגר באמצעות הטלפון הנייד/ המחשב/ הודעה הינו דבר ידוע כבר שנים רבות, אבל הוא חלק ממערך עמוק יותר המאפשר שליטה אוטומטית בהכוונת התנועה בהתאם לסיווג ובהתאם לעומסים. זה פשוט: הכביש ידע לנתב את המנכ"ל למקום אחד, ואת האורח למקום אחר. כמובן שאפשרויות חיווי על מקומות חניה פנויים הינו מובנה וסטנדרטי, לרבות ניתוח מצב קיים והמלצות לשיפור עומסים על בסיס קבוע.

גם הולכי הרגל לא מוזנחים, ועל ידי שילוט דיגיטלי אינפורמטיבי אודות שעות הגעת אוטובוסים, רכבות וטיסות מהפארק וסביבתו, עמדות ממוחשבות לרכישת כרטיסים לאוטובוסים, רכבות וטיסות משולבות באמצעות מערכת הWIFI, זמן ההגעה וההמתנה מתקצר משמעותית.

בטחון גדול יותר

על ידי רישות הפארק או המתחם במערכות ראייה מתקדמות, הכוללות מצלמות ואביזרי חישה נוספים ברמה המתקדמת ביותר, וחיבורם למוקד רואה בטכנולוגיה מתקדמת, הקב"ט וראשי הבטחון של הפארק יכולים להגדיל את השליטה הסביבתית שלהם, ולצמצם את זמן התגובה לאירועים חריגים באופן משמעותי. מצלמות לוחיות רישוי בכניסה וביציאה מהוות נתבך חשוב נוסף בשליטה בתנועה והגברת יכולת הבטחון במתחם.

לסיכום, ניתן בבטחה לומר שהפארקים החכמים הם אכן העתיד של כולנו, ואנו רואים משנה לשנה הבנה עמוקה יותר של הנושא על ידי מקבלי החלטות ברמה המוניציפלית ואף הממשלתית.

 

הכותב הינו יורם בייביש, יועץ בכיר לטלקומינקציה, מנכ"ל חברת מסר תקשוב המיעצת לראשי ערים בנושאים של פארקים וערים חכמות.